Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasının (Hagb) Silinmesi Dilekçesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kısaca H.A.G.B. kararı silinebilir mi veya Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı Süresi Dolunca Silinir mi ? Merak ettiğiniz bu soruların cevabını vermeden önce kısa bir giriş yapalım. Mahkemeler sanığın üzerine atılı suça verilecek ceza iki yılı geçmiyorsa Mahkeme bu hükmü açıklanmasını geri bırakabilir.  Biz bu duruma Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması diyoruz. 

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Silinebilir mi ?

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı sabıka kaydınızda veya arşiv kaydında gözükmez. Yani sabıka sorgulaması yaptığınızda kayıtlarda yer almaz.   Bu çerçeveden baktığınızda hakkınıda verilen H.A.G.B.’nin ortadan kaldırılmasını talep edebilirsiniz. .  Ancak bunun için Mahkeme tarafından belirlenen denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmemesi gerekmektedir. Ayrıca yine bu süre içerisinde Mahkeme tarafından belirlenen  denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranmış olmak gerekmektedir. Bu şartları gerçekleştirmiş olan hükümlü hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 231 maddesi gereğince açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılır ve hükümlü hakkındadüşme kararı verilir. 

H.A.G.B.’ye Düşme Kararı Verilmesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasının Ortadan Kaldırılması Dilekçesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararının ortadan kalkabilmesi için Mahkeme tarafından belirlenen denetim süresinde denetime uygun davranmış ve kasten suç işlemediyseniz, Mahkeme kararının kesinleşmesinden itibaren denetim süresinini bitmesini müteakip cezayı veren mahkemeye usulüne uygun yazılan bir dilekçe ile müracaat ederek  H.A.G.B’nin ortadan kaldırılmasını ve neticeten DÜŞME kararı verilmesini talep etmeniz gerekmektedir. Örnekte verilen Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararının denetim süresi sonunda düşme kararı verilmesi talepli dilekçe paylaşılmıştır.  Paylaşmış olduğumuz dilekçeyi sayfa sonunda bulunan indirme butonunu kullanarak bilgisayarınıza indirip üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kulanabilirsiniz.

Denetim Süresi Ne Kadardır  ?

Denetim süresini sanığı yargılayan mahkeme belirlemektedir. Hakkınızda verilen Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması hükmünü okuduğunuz zaman mahkeme tarafından size hükmedilen denetim ve süresi yazmaktadır. Genel itibariyle karşımıza çıkan denetim süresi 5 yıldır, 18 yaşından küçükler de ise 3 yıldır. 

Denetim Süresi Ne Zaman Başlar ?

Çoğu zaman yapılan yanlışlıklarda  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması verilen kararlarda  “düşme” kararına esas süre ne zaman başlayacağı hususudur. Genellikle mahkeme tarafından verilen H.A.G.B. kararının süresini suç tarihi olarak hesaplamaktadırlar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Mahkeme hakkınızda H.A.G.B veya herhangi bir ceza vermişse süre bu kararın kesinleşmesinden sonra işlemeye başlar.  (Kesinleşme dediğimiz, Mahkeme kararına karşı tarafların yaptığı itiraz, istinaf veya temyiz sonrasında yani kanun yolları tüketilmesi veya kanun yollarının kullanılmasıdır. Kesinleşme tarihi karar tarihinden sonra olmaktadır.) Bu nedenle süre hesaplarken hakkınızda verilen kararın kesinleşme tarihini mahkemeden öğrenmeniz sizin için bu süre hesaplamasında faydalı  olacaktır.  

 • Dilekçe İndirme 
 • Site İçi Arama
 • Tavsiyeler 
 • Uyarı
   🙂  | Sitemizde paylaşılan tüm dilekçeler herhangi bir reklam veya üyelik gerektirmeden içerik devamında paylaştığımız linklerle veya butonlar vasıtasıyla pratik bir biçimde word formatında rahatlıkla indirebilirsiniz
😮    | Merak ettiğiniz bir konu veya dilekçeyi site içi arama motoru “ekranın sağ üst kısmında bulunan “Konu veya Dilekçe Ara” kısmında sorgulama yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşamadığınız bilgiler veya sitemizde yayımlanmasını istediğiniz içerikler için bizimle irtibata geçiniz
   🙂  | Sitemizde yayımlanan dilekçeler örnek vasfındadır. Çekişmeli hukuki konularda, her olay kendi içerisinde farklılıklar barındırdığından www.dilekceindir.com bir hukukçudan yardım almanızı tavsiye eder. Kar amacı gütmeyen sitemizin daha iyi hizmet verebilmesi için lütfen içeriklerimizi paylaşın ve sitemizi tavsiye ediniz.
🙁 | Sitemizde yayımlanan  içerikler  www.dilekceindir.com tarafından üretilmiştir.  Sitemizden izin alınmaksızın başka bir site vasıtasıyla paylaşılması veya yayılması yasaktır.

.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

31 comments

 1. mehmet ali köksal

  hocam 2016 hagb kararı aldım ve 2021 de denetim süremi doldurdum . devlet memurluğuna başvursam güvenşlik soruşturmamı engeller mi . silahlı özel güvenlik sertifikası alabilirmiyim burada da beni engeller mi

  • Hakkınızda verilen H.A.G.B. kararının kesinleşmesinden itibaren 5 yıl sonunda, yeni bir suç işlenmemesi halinde sabıka kaydınızda gözükmez. Adli Sicil Arşiv Genel Müdürlüğü tarafından arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydı da gerekli süreler dolduğunda müracaatınız ile silinir. Neticeten; H.A.G.B.’nin hükümlerinde hüküm açıklanmadığı için bir engel teşkil etmeyeceği kanaatindeyiz.

   • Hocam benim de 2016 da HAGB kararı Aldım yıl 2021 de zamanı doldu dilekçeyle sildirdim zaten sabıka kaydinda çıkmıyordu sadece e devletten vatandaş portal uygulamasından gözüküyordu buradan da silmek istesem nasıl sileceğim çünkü halen gozukuyor ama dosya kapalı gözüküyor ? Ve 2 . Sorum , bu HAGB kararim devam ederken Uzmanlığa başvuru yaptım herşeyden geçtim böbrek taşından elendigim için temiz raporuna kadar çabaladım bana verilen süreler içinde ve dava açtım dava sürem baya uzadı 1 buçuk yıldan fazla oldu halen devam ediyor ama aklıma takılan soru ;
    eğer HAGB kararim devam ederken başvuru yaptım ise dava açtığım süre içinde HAGB kararımı sildirdim.
    geçmişe dayalı başvuru sürecinde HAGB kararim olduğu anlasilsa sorun teşkil eder mi ? O yüzden vatandaş portaldan da sildirmek istiyorum yardımci olirmusunuz ?

    • Merhaba ferhat bey hagb kararının silinmesi icin dilekceyi ,duruşma gördüğünüz mahkemeye mi verdiniz .rica edersersem cevaplayin ve dilekceniz kac güne donus yapildi ve ne kadar süre sonra silindi .

 2. 18 yasindan küçükken 2014 tarihinde hagb kararı aldım ve süresi doldu şimdi öğretmenlik için başvurumu yaptım
  Arşiv kaydında da e devlette bir şey gözükmüyor gene de dilekçe vermem lazım mı ? Kendiliğinden düşmüş müdür?

 3. Hükmü veren Mahkemeye müracaat etmelisiniz.

 4. Kasten adam yaralamadan 11 ay 20 gün Ceza aldım.Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uygulandı.Ocak ayında bitiyor , bittikten sonra kolluk kuvvetlerin arşiv kaydında sorun teşkil edermi ? Güvenlik soruşturmasında yikarşıma çıkarmı ? Bide sildirmek için sadece mahkemeye mi gitmek gerek ?

 5. Merabalar hagb surem doldu mahkemeye dusmesi icin dilekce verdim yanliz dusme kararini red eti ama surem 5 yilin doldu ama red ediyorum onceki dosyalarimdan dolayi yanliz 5 yil sure zarfinda bir suca karismadim ne yapmam lazim neden dusurmuyor tsk ederim.

  • H.A.G.B süreleri kara tarihinden değil kararın kesinleşme tarihinden itibaren hesaplanır. Yani sizin hakkınızda verilen kararın kesinleşme tarihini Mahkemeden öğrenip, bu tarihe göre göre 5 yıl hesaplamanız halinde sonuca ulaşacağınız kanaatindeyiz.

 6. Merhaba
  2013 te bana hagb karari verildi yasim 18 den küçüktü o zaman
  Şimdi de bu gun yani 04.05.2022 de e devlletten baktim ki yeniden dava açılmış bana Yeni Esasla Yeniden Kaydedilmesi-diger sonradan açılış diye
  Şimdi nolacak bu ne anlama geliyor
  Ben o 3 yil süre icinde de hicbir suc işlemedim

  • Denetim süresinde bir suç işlemediyseniz dosya yeniden açılmaması gerekir. Dosyanızı Mahkemeden gidip inecelemenizi tavsiye ederim.

 7. 2013 yılında hagb aldım 18 den ufaktım 3 sene verdiler fakat dilekçe vermedim 9 sene sonra yani gecen ay tekrar içeri aldılar şuanda açığa geçtim suan dilekçe versem faydası olurmu lütfen yardımcı olun yoksa 1 sene kadar açıkta yatıcam ve sabıkamda etkilenecek

  • Denetim süresi içerisinde yeni bir suç işlemeniz halinde silinme koşulları oluşmaz

   • Merhaba hagb kararım doldu düşmesi icin dilekce vericem fakat hagb aldığım mahkeme ordu ilimde ben başka yerde yaşıyorum dilekçeyi ordu adliyesine mi vermem gerekiyor .lütfen cevap yazın yaşadığım şehirdeki adliyeye verebilir miyim

    • Talep edeceğiniz Mahkeme Ordu’da hangisi ise oraya gönderilmek üzere ikamet adresindeki birime verebilirsiniz. Bu şekilde dilekçeniz ilgili yere sevk edilir.

 8. Merhaba Hagb sürem doldu düşüm dilekçemi verdim E devletten takip edersin dediler fakat bulamıyorum nasıl takip edebilirim.

  • Talebiniz, uygun şartları taşıyor ise lehinize karar verilecek ise bazen işlemler uzayabiliyor. Eğer hak kayıbınız yoksa ara sıra ekrandan kontrol edin

 9. HAGB 5 yıl dolduktan sonra dilekçe verdim.Uyaptan takip ediyorum savcılığa mütalaa ya gönderilmiş bundan sonraki aşamalar nasıl oluyor.

 10. 2016 yılında HAGB kararı Aldım ve denetim süresinde hiçbir suça bulaşmadim sürem doldugunda dilekçe yazdirdim ve DÜŞME aldım ama e devletten UYAP vatandaş portala bakıyorum dosya kapalı ve karar DÜŞME yazıyor ama ordan da gözükmesini istemiyorum ne zaman silinir yada ne yapmam gerekir ?

 11. Merhabalar ben 2013 yılında hagb kararı almıştım ve sonraki yıllarda kararı düşürme dilekçesi verdim ve karar düşürüldü. Birincisi acaba bu öğretmen olmama engel olur mu? İkincisi de bu kararın arşiv kaydına alınması için ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

 12. Talip Yücekaya

  Merhaba hagb denetim süresi sonunda hagb dğşme kararı için dilekçesini hangi kanallardan gönderebiliriz e devlett, uyap bunlardan gönderebilirmıyız nasıl?

 13. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Bana 2014 yılında hagb kararı verdiler.
  Normalde 2019 süresi doldu.
  Herhangi bir suç işlemedim.
  Bu hagb kararının silinebilecegini yeni öğrendim.

  Maden şehiti oğluyum, devlet bize kamuda istihtam hakkı tanıdı. Şimdi onun için başvuru yapacağım,
  Bu kararı sildirmeden başvuru yapsam bana engel olurmu?

  Çünkü anladığım kadarı ile kararın silinmesi öyle bir kaç gün içerisinde olmuyor.

  Ben şimdi istihtam hakkı için başvuru yapmam lazım.
  Evraklarımı tamamlayınca güvenlik soruşturması tamamlandıktan sonra, istihtam edilecegiz.

  Bu güvenlik soruşturmasında bize engel mi.
  Galiba bize verilen hak memuriyet değil, kamuda istihtam işçi gibi bir şey.
  Buna sildirmesem engel olurmu?

  • Size tavsiyem sildirmeniz, çünkü kayıtlarda görünen bir kaydın silinme koşullarının oluştuğunu herkes bilmeyebilir.

 14. merhaba 3 sanıklı bir davada 04.01.2017 tarihinde kesinleşme şerhi olan hagb aldım.ama sanıklardan biri için dava yargıtayda.benim hagb 5 yıılık süreyi tamamlamış oluyor mu yoksa o kişi için yargıtayda işlem devem ettiği için sürem başlamış olmuyor mu?benim için 04.01.2017 de hagb kesinleşme şerhi var.

 15. 2013 yılında hagb aldım 10 yıl geçti dilekçe verip sildirmeyi bilmiyordum şimdi geçen hafta 10 yıl sonra 231/10 madde diye 10 martta tekrar mahkeme icin teblikat geldi ne yapmam lazım ne karar cikar 10 yıl hiç bir suça karışmadım karakola bile gitmedim.

 16. Arşiv kaydı uzun zaman çıkmayıp 10 yıl sonra karşıma çıktı. Hagb hükümünün düşürülme dilekçesini mahkemeye verdim. Hükmün düşürülme süresi ne kadardır. Mahkeme ne zaman süre zarfında hükmü düşürür. Teşekkürler.

 17. HAGB KABUL DİLEKÇESİNİ NASIL YAZABİLİRİM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir