Vasi Davası Açmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim

Vasi Davasında Yetkili Mahkeme

Vesayet yani Vasi Davalarında yetkili Mahkeme, kısıtlının yerleşim yeri Mahkemesidir.

Vasi Davasında Görevli Mahkeme

Vesayet davalarında görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesidir. Vesayet Makamı olan Sulh Hukuk Mahkemesidir.

Nasıl Müracaat Ederim ?

Vasi talebinde bulunmak için, kısıtlının yerleşim yerinde bulunan nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesine usulüne uygun hazırlanmış ve imzalanmış Dava dilekçesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.  Sitemizde bulabileceğiniz dilekçe örneğini kendinize göre uyarlayarak hazırladığınız dilekçeyi, öncelikle havale ettirmeniz gerekmektedir. Havale Dilekçeyi sağ üst kısmına hakimin imzalamasıyla olur, ancak büyük yerleşim yerlerinde bu işlemleri Yazı İşleri Müdürleri veya Önbürolarda yapmaktadır.  Dilekçenizi havale ettirdikten sonra Mahkemeler veznesine giderek hesaplanan gider avansı ve harçları yatırmanız gerekmektedir.  Harç ve masrafları yatırdıktan sonra dilekçeyi mahkemeye sunmanız gerekmektedir. İlgili mahkemeye havaleli, harçları ve gider avanasları yatırılmış dilekçeyi sunmanız halinde işlemleriniz başlayacaktır. (Bazı yerlerde harçlar alındıktan sonra dilekçeyi size vermeyerek ilgili mahkemeye  kendileri gönderebilmektedirler.) Vasi davasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve sitemiz tarafından hazırlanan dilekçeleri bilgisayarınıza indirebilmek için site içi arama motoruna “vasi” yazarak arama yaptığınız taktirde, sitemiz tarafından hazırlanan dilekçe örneklerinin paylaşıldığı sayfalar sıralanacaktır.

  • Dilekçe İndirme 
  • Site İçi Arama
  • Tavsiyeler 
  • Uyarı
   🙂  | Sitemizde paylaşılan tüm dilekçeler herhangi bir reklam veya üyelik gerektirmeden içerik devamında paylaştığımız linklerle veya butonlar vasıtasıyla pratik bir biçimde word formatında rahatlıkla indirebilirsiniz
😮    | Merak ettiğiniz bir konu veya dilekçeyi site içi arama motoru “ekranın sağ üst kısmında bulunan “Konu veya Dilekçe Ara” kısmında sorgulama yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşamadığınız bilgiler veya sitemizde yayımlanmasını istediğiniz içerikler için bizimle irtibata geçiniz
   🙂  | Sitemizde yayımlanan dilekçeler örnek vasfındadır. Çekişmeli hukuki konularda, her olay kendi içerisinde farklılıklar barındırdığından www.dilekceindir.com bir hukukçudan yardım almanızı tavsiye eder. Kar amacı gütmeyen sitemizin daha iyi hizmet verebilmesi için lütfen içeriklerimizi paylaşın ve sitemizi tavsiye ediniz.
🙁 | Sitemizde yayımlanan  içerikler  www.dilekceindir.com tarafından üretilmiştir.  Sitemizden izin alınmaksızın başka bir site vasıtasıyla paylaşılması veya yayılması yasaktır.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Boşanmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Boşanma davası açılmadan önce tarafların son kez 6 aydan fazla olmak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir