Yaş Düzeltme (Tashihi) için Nereye Başvurmalıyım

Yaş Düzeltme Davasında Yetki

Yaş düzeltme (Yaş Tashihi) davalarında yetkili Mahkemeler yaşının düzeltilmesi davasını açan kişinin yani talep eden kişinin ikamet adresi olan yer Mahkemeleridir. 

Yaş Düzelteme Davasında Görev

İsim tashihi kayıtlarının değiştirilmesi mahkeme kararı ile yapılabilmektedir. İsim tashihi davalarında görevli Mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. 

Yaş Düzeltme Davasında Dava Açma Süresi Ne Kadardır ?

Yaş tashihi istenen kişi, istediği zaman yaş tashihi (isim düzeltmesi ) dava açabilir. Yani süre kısıtlaması yoktur. 

Yaş Tashihi İçin Nasıl Müracaat Ederim ?

Yukarıdada bahsettiğimiz hususları özetlersek eğer Yaş düzeltilmesi (tashihi) istiyorsanız, ikamet ettiğiniz yer Asliye Hukuk Mahkemesine Dava dilekçesi (İki adet olması gerekiyor) müracaat etmeniz gerekmektedir.  Sitemizde bulabileceğiniz dilekçe örneğini kendinize göre uyarlayarak hazırladığınız dilekçeyi, öncelikle havale ettirmeniz gerekmektedir. Genellikle küçük yerleşim yerlerinde havale işlemini hakim yapmaktadır. Götürmüş olduğunuz dilekçeyi sağ üst kısmına hakimin imzalamasıyla havale işlemi olur. Büyük yerleşim yerlerinde bu işlemleri Yazı İşleri Müdürleri veya Önbürolarda yapılmaktadır.  Dilekçenizi yukarıda izah edilen şekilde havale ettirdikten sonra dilekçenizi havale ettirdikten sonra Mahkemeler veznesine giderek hesaplanan gider avansı ve harçları yatırmanız gerekmektedir.  Harç ve masrafları yatırdıktan sonra dilekçeyi mahkemeye sunmanız gerekmektedir. Genel olarak Ön büro bulunan adliyelerde dilekçeyi Mahkemeye kendileri göndermektedirler. Ancak Önbüro olmayan adliyelerde ise hakime havale ettirdiğiniz ve gerekli harç ve masrafı yatırdığınız dilekçenizi Asliye Hukuk Mahkemesine teslim etmeniz gerekmektedir. Açmış olduğunuz dava bittikten sonra kullanılmayan gider avanslarını bir dilekçe ile müracaat ederek geri alabilirsiniz. (Gider Avansının dilekçe örneğini inleyeyip indirmek için lütfen tıklayın)

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Yaş Tashihi Davasınae kadar para gider ?

Yaş düzeltme davalarında harçlar ve giderler her yıl değiştiği için size yaklaşık olarak dolar üzerinden tahmini değer vereceğiz. Yaş düzeltme davalarında cüzi miktarda, yaklaşık 10-15 dolar civarı harç ile  harçtan biraz faza miktarda da gider avansı çıkmaktadır. Ancak şunu değinmeden geçmeyelim davanız bittikten sonra kullanılmayan gider avansını geri alabilmektesiniz. Dilekçe  örnekleri aşağda verilmiştir

Jpeg
PDF

Yan tarafta paylaşılan JPEG formatındaki dilekçelerde görüntü kaybı olması halinde hemen yanında bulunan PDF formatındaki dilekçeleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca örnek olarak paylaştığımız dilekçeleri bilgisayarınıza word formatında indirip, üzerinde düzenlemeler yapmak istiyorsanız lüften indirme sayfamıza ziyaret ediniz. İndirme sayfamıza arama motorumuza Yaş düzeltme dilekçesi indir yazarak arama yaptırınız veya  aşağıdaki butonu yönlendirme butununa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Boşanmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Boşanma davası açılmadan önce tarafların son kez 6 aydan fazla olmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir