Dernekten İstifa Dilekcesi İndir

Dilekçe Örneği

Derneğe üyeliğinin çekilme usulüne uygun hazırlanmış olan dilekçenin Dernek merkezine verilmesiyle gerçekleşir. 4721 Sayılı Kanun gereğince Üyesi olunan Derneğin üyeliğinin son bulması  çekilme ile yöntemlerden sadece biridir.  Konuyu fazla uzatmayarak ve bilgilerinizi hatırlatmak için bu yöntemleri başlıklar halinde paylaştık ancak sitemiz tarafından hazırlanan  Dernek üyeliğinin son bulma yöntemlerine ilişkin  sayfamızı ziyaret etmek için butona tıklayınız. Ayrıca yan tarafta paylaşmış olduğumuz dilekçemizi indirmek için sayfa sonundaki butonu tıklayabilirsiniz4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu gereğince (65-66-67 maddeleri ) Dernek üyeliğinin son bulması üç şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar kısaca sıralarsak:

    1. Dernek üyesinin üyelikten çekilmesi (Üyelikten çekilme),
    2. Sona erme (Dernek üyeliği için gerekli şartların kayıpedilmesi),
    3. Dernek Üyelikten çıkartılma (Dernek kararı ile) olmak

Kanun  gereğince hiçkimse herhangi bir derneğe üye olmaya zorlanamayacağı gibi,  üyesi olduğu Dernekte üyeliğine devam etmesi  yönünde  veya  üyeliğinden istifa etmemesi gibi yöntemlerle üyelikte kalmaya  zorlanamaz. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun  66. maddesi bu hususu “Hiç kimse, dernekte üye kalmaya zorlanamaz…..” şeklinde açıkça vurgulamıştır.  Kimi durumlarda Dernekler üye kaybetmemek üyeleri zorlamaktadırlar kanun koyucu bu hususta tavrı nettir.  Bu nedenle Dernek üyesi üye olduğu dernekten çekilmekek istediği taktirde, usulüne uygun hazırlanmış dilekçe ile  üye olduğunuz derneğe yazılı bildirimde bulunmanız yeterlidir.

Dernekten çekilme için 6 ay öncesinden bildirimde bulunma hususu kaldırılmıştır.

Sitemiz tarafından hazırlanan dilekçeyi bilgisayarınıza world formatında indirip, üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kullanabilmek için lütfen aşağıdaki butonu tıklayınız. Dilekçede özellikle bandrol numarası yazılmıştır. Bazı durumlarda adi posta ile dilekçe gönderimlerinde, alacı taraf gönderilen zarfı almadığını iddia edebilmektedir. Adi postada zimmet ile teslim edilme olmadığı için teslim edilip edilmediğinin ıspatlanması çok zordur. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz dilekçeye özellikle PTT den almış olduğunuz bandrol mumarasını yazıp bu bandrolle göndermeniz halinde göndermiş olduğunuz zarfın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını sorgulama ekranından ulaşabilirsiniz (PTT sorgulama ekranı için tıklayınız)					
									

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

2 comments

  1. Görmeyenler derneyinden istifa etmek istiyorum gereynn yaplmasn arz ederim.

    • Dilekçe örneği sitemizde paylaşılmıştır. Sitemizden indirerek ilgili dernekten istifa için kullanabilirsiniz. Ayrıca yardımcı olmamızı istediğiniz hususta lütfen iletişime geçiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir