2022 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Bilindiği üzere Mahkemelerde, tüm hukuki yardımlarda, taraflar arasındaki uyuşmazlığı sonlandıran her türlü merci kararlarında ve ayrıca kanun gereği mahkemelerce karşı tarafa yükletilmesi gereken avukatlık ücretinin tayin ve takdirinde, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve bu Avukatlık Asgari Ücret Tarife hükümleri uygulanır.  Ayrıca taraflar arasında akdi avukatlık ücreti kararlaştırılmamış veya kararlaştırılan akdi avukatlık ücretinin geçersiz sayılması halinde; mahkemelerce, dava konusu edilen tutar üzerinden bu Tarife gereğince hesaplanacak avukatlık ücretinin altında bir ücrete hükmedilemez.

Akdi avukatlık ücreti belirlenmesinde sadece asgari değerin hesaplanmasında dikkate alınır. Diğer hususlar 1136 sayılı Kanundaki hükümlere tabidir.

  • Avukatlık Asgari Ücret Tarfiesinde yazan ücretler, kesin hüküm elde edilinceye kadar olan dava, iş ve işlemler ücretidir
  • Avukat tarafından takip edilen dava dosyasında veya işle ilgili olarak düzenlenen dilekçe ve yapılan diğer işlemler ayrı ücrretlendirilemez.
  • Hükümlerin açıklanmasına (tavzihine) ilişkin istemlerin ret veya kabulü halinde de avukatlık ücretine hükmedilmez

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren tarifeye ulaşmak için lütfen butonu tıklayınız

 

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Tasarruf tedbirlerine uymamak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/A-c maddesi gereğince kamu görevlisi ‘kurumları tarafından uygulanmasına karar verilen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir