Mahkeme Gider Avansı İade Dilekçesi İndir

İbanlı Dilekçe

 

İbansız Dilekçe

Mahkemelerece veya İcra Müdürlüklerine bir dosya açtığınız zaman harçlar ile birlikte belli bir miktarda gider avansı istenir. Bazı durumlarda ise yatırdığınız bu miktarlar bitmesi nedeniyle idarece yeniden gider avansı istenebilir. Bu miktarlar küçük olmasına rağmen kimi zaman da, Mahkeme veya İdare bilirkişi, keşif veya çeşitli incelemesine karar verir ve bunun için taraftan para isteyebilir bu miktarlar çok küçük miktarlar olabildiği gibi dosyanın niteliğine göre 20.000-30.000 TL ye kadar çıkabildiği gibi kimi zaman dahada fazla olabilmektedir. Yargılamanın sonucunda veya devam ederken bazı durumlarda mahkeme veya idare daha önce vermiş olduğu keşif, rapor, inceleme vb vazgeçebilir, bu durumda kullanılmayan gidera vansının dosyanızda muhafaza edilir. Ancak yargılamanın sonucunda kullanılmayan veya fazla artan paralar taraflar müracaat etmemeleri halinde 10 yıl süreyle Mahkemeler veznesinde muhafaza edilir. 10 yıl içinde tarafın müracaatı üzerine gider avnası talep edene iade edilir. Ancak bu on yıllık sürenin bitiminde talep edilmeyen miktarlar Mahkemeler Veznesi tarafından hazineye gelir kayıtedilir. Bu nedenle kullanılmayan gider avansının 10 yıl içinde usulüne uygun bir dilekçe ile Mahkemeye müracaat etmeniz halinde tarafınıza iade edilecektir. İada iki şekilde olmaktadır birincisi usulüne uygun dilekçe ile Mahkemeye müracaat ettiğiniz taktirde Aynı gün Mahkemeler Veznesinden kullanılmayan gider avansının iadesini alabilirsiniz. Diğer yöntem ise dilekçeye kendinize ait iban numarasını yazarak kullanılmayan gider avansının banka hesap numaranıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirip kullanabilmek için lütfen butonları tıklayınız.  Ayrıca dosya derdest olmasına rağmen (Karara çıkmamış) bilirkişi incemesi, keşif gibi nedenlerle yatırdığınız miktarlar dosya karara çıkmadanda talebiniz halinde size iade edilebilir buna ilişkin bir dilekçe örneğinide aşağıda paylaştık.

Gider Avansı Dilekçesi İndir İbandı Dilekçe Örneği İndir Derdest Dosya Gider Avansı İade Dilekçesi

 

 

Sitemizde yayınlanmasını istediğiniz dilekçeler için lütfen irtibata geçiniz

.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir