HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI

Sitemizde H.A.G.B. anlaşılır bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca sitemiz tarafından hazırlanan örnek dilekçeleri sayfanın devamında bulubilirsiniz. Dilekçeleri inceleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama neticesinde verilen kararların bir kısmında Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılması kısaca “H.A.G.B.” yazdığı dikkatinizi çekmiştir. Peki Nedir bu hükmün açıklanmasının geri bırakılması ?

Ceza Mahkemeleri tarafından yapılan yargılama neticesinde üzerine suç isnat edilen kişinin, isnat edilen fiili gerçekleştirdiğine Mahkenin kanaat getirmesi durumudur. Mahkeme suçlu gördüğü sanık hakkında çeşitli hükümler kurubilir. Hapis, cezası, para cezası veya erteleme gibi örnekler verebiliriz. Burada önemli olan husus şudur Mahkeme tarafından sanığın suçlu olduğu kanaatine varılmıştır. Mahkeme sanığı suçlu görmesine rağmen sanık hakkında verdiği hapis cezasını veya para cezasının daha doğrusu verilen hükmün açıklanmaması durumudur. Verilen karar Mahkeme tarafından açıklanmadığı için sanığa verilen cezaların infazı içinde Savcılık herahangi bir işlem yapmayacaktır. Kısacası verilen kararın hukuki bir sonuç doğurmamasıdır. Ancak Mahkemeler H.A.G.B verdikleri kararlarda 2 yıl boyunca denetime tabi tutabilmektedirler.

H.A.G.B verilen kararlar açıklanmamış olsada, mahkeme tarafından yapılan giderler, posta, bilirkişi, uzlaştırma vb. giderler kararın kesinleşmesini müteakip sanıktan tahsil edilir.

Peki Mahkeme Verdiği Kararı Açıkarsa Ne Olur ?

Mahkemece yapılan yargılama neticesinde sanığın üzerine atılı suçu işlediği kanaatine verilmasi durumunda sanık hakkıda Mahkeme tarafından bir ceza hükmedilir. Sanık hakkında hapis cezası verildiğini düşünelim karın kesinleşmesini müteakip verilen hapis cezasını infazı için Cumhuriyet Savcılığınca gerekli işlemler başlatılır. Sanık cezasını infaz etmek için cezaevine alınır. Sanığa para cezası verilmiş ise yine mahkeme kararının kesinleşmesini müteakip Cumhuriyet Savcılığı tarafından para cezasının tahsili için gerekli işlemler yapılır.

Hakkınızda kesinleşmiş hapis veya para cezası varsa, Cumhuriyet Savcılığı İnfaz Bürosu bu işlemleri takip eder. Buralardan bilgi alabilirsiniz.

Mahkeme Hangi Kararlarda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına Karar Verir ?

A) Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama neticesinde sanığın suçlu bulunması halinde Adli Para Cezaları ve 2 Yıldan az para cezalarına ilgili mahkeme tarafından hüküm açıklanmayabilir ve bu cezalar hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (H.A.G.B) verilebilir.

B) Kovuşturma aşamasında uzlaştırma kapsamına giren dosyalarda yapılan uzlaşmalarda, uzlaşma taksitli veya zamana yayılı bir edim ise bu durumda mahkeme de Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına kararar verebilmektedir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Ceza yarğılamasına özgüdür. Hukuk Mahkemelerinde H.A.G.B verilmez.

Hangi hallerin olması halinde Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir ?

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verilebilmesi için Mahkeme tarafında aşağıdaki hususlar dikkate alınarak sanığa hükmedilecek ceza para veya 2 yıldan aşağı olması halinde hüküm açıklanmaya bilidir.

  • Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verilebilmesi için yargılanan kişinin önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış bulunması
  • Yargılanan kişinin duruşmalarda göstermiş olduğu davranışları ve kişilik özellikleri
  • Sanığın işlenen suç nedeniyle meydana gelen zararı gidermesi
  • Sanığın Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını (H.A.G.B.) kabul etmesi

HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI KARARINA İTİRAZ

Ceza Mahkemeleri tarafından verilen Hükmün Açıklanmasının geri bırakılmasına (H.A.G.B) kararlarına karşı kanun yolu açıktır. Bu tür kararlara karşı bir üst mahkemeye itiraz edilebilir. İtirazın haklı görülmesi halinde Mahkeme kararı kaldırılır. Aksi taktirde verilen karar kesinleşir.

H.A.G.B.
H.A.G.B. Dilekçesi Ör:1
H.A.G.B. Dilekçesi Ör:2
H.A.G.B. Dilekçesi Ör:3
H.A.G.B. Dilekçesi Ör:4

PDF formatında paylaşmış olduğumuz dilekçeleri istediğiniz taktirde çok basit bir yöntemle bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilekçeleri bilgisayarınıza Word formatında indirip üzerlerinde değişiklik yaparak kullanabilirsiniz. Hükmün Açıklanmasının geri bırakılmasına itiraz dilekçesini indirmek istiyorsanız indirme sayfamızı ziyaret ediniz. İndirme sayfamıza arama motoruna hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına itiraz yazmanız halinde sayfaya yönlendirileceksiniz. Ayrıca aşağıdaki butonu tıklayarakta indirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Ayrıca Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına itiraz etmek için yapılması gereken hususların anlatıldığı yazıımızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Sitemizde yayınlanmasını istediğiniz dilekçeler için lütfen irtibata geçiniz

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Tasarruf tedbirlerine uymamak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/A-c maddesi gereğince kamu görevlisi ‘kurumları tarafından uygulanmasına karar verilen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir