UZLAŞMA TEKLİF FORMU

 

Uzlaşma teklifi

CMUY  28 maddesi gereğince uzlaşma teklifi, uzlaştırmacı tarafından ilgili taraflara yapılır.

Uzlaştırmacı tarafından uzlaşma teklifi;

 •  Şüpheli, sanık, katılan, mağdur veya suçtan zarar görene bulunulur
 •   Şüpheli, sanık, katılan, mağdur veya suçtan zarar görene   reşit olmaması ya da kısıtlı olması hâli ilekanuni temsilcisine bulunulur. 
 • Mağdur veya suçtan zarar görenin ayırt etme gücü bulunmaması durumunda, uzlaşma teklifi kanunî temsilcilerine yapılır.
 •  Suçtan zarar gören taraf veya müşteki tüzel kişilik ise tüzel kişiliğin vekilinin vakeletnamesinde  özel yetki var ise vekile de uzlaşma teklifinde bulunulabilir.

Uzlaşma Teklif Yapılma Usulleri

 • Tebligat Yoluyla uzlaşma teklifi yapılabilir

  • Uzlaştırmacı tarafından hazırlanan teklif formu ek-4 ve davet mektubunun tebligat yoluyla tarafa ulaştırılması usulüdür. Tebligat evrakı tarafa tebliğ edildikten sonra, uzlaştırmacı ile irtibata geçerek teklif formunun kabul veya red kısmını imzalayıp uzlaştırmacıya vererek irade beyanında bulunur. Taraf tebligatı aldığı halde 3 gün içinde uzlaştırmacıya ulaşmadı ise teklif red edilmiş sayılır ve kovuşturma/soruşturma dosyası kaldığı yerden devam eder.  Tebligat usulü dosyada tüm araştırmaların yapılmasından sonra son usul olarak başvurulması daha uygun olacağı kanaatindeyiz. 
 • İstinabe Yoluyla uzlaşma teklifi yapılabilir.

  • Hazırlanan Uzlaşma teklif formunun ilgili Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu tarafından tarafın bulunduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma bürosuna talimat yazılmak suretiyle gerçekleşir. Talimat yazılan uzaştırma bürosu tarafa davetiye çıkartılarak uzlaşma teklifinde bulunulur. Tarafın teklif formunu imzalayarak uzlaşmayı kabul etmesi veya red etmesi hallerinde savcılık tarafından hazırlanan evraklar ile birlikte talimat yazılan Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma bürosuna iade edilir. İade edilen Cumhuriyet Savcılığı da evrakları uzlaştırmacıya teslim eder. Böylelikle istinabe evrakı ikmal edilmiş olur. 
 • SEGBİS yoluyla uzlaşma teklifi yapılabilir. 

  • Kısa adı SEGBİS olan  Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminin kısaltılmasıdır. Uzlaştırmacı tarafından Uzaştırma bürosuna bizzat dilekçe yazarak veya UYAP üzerinden SEGBİS talep dilekçesi göndermek SEGBİS için randevu belirlenir. Belirlenen gün ve saatte  Cezaevinde tutuklu veya hükümlü bulunan taraf ile uzlaştırmacının görüntülü ve sesli olarak görüşmesi sağlanır.

Uzlaştırmacı uzlaşma teklifinde bulunmak için çeşiti araçları (tel, Fax, görüntülü sistemler, sosyal medya, e-mail vb.  kullanabilir ancak kullandığı bu araçlar uzlaşma teklifi yapıldığı anlamına gelmez. Tarafın uzlaşma teklifini imzalaması gerekmektedir. Aksi taktirde kendine yapılan tebligattan itibaren 3 gün içinde teklifi red etmiş sayılır. 

Uzlaşma teklifini kabul süresi

CMUY 30 maddesi gereğince Uzlaşma teklifinde bulunulanlardan herhangi biri üç gün içinde teklifi yapan uzlaştırmacıya kararını bildirmesi gerekmektedir, aksi taktirde teklifi reddedilmiş sayılır. Bu durumda, ayrıca diğer taraflara uzlaşma teklifinde bulunulmaz.

Ancak Aralarında iştirak ilişkisi olsun veya olmasın birden çok kişi tarafından işlenen suçlarda, ancak uzlaşan kişi uzlaşmadan yararlanır.

Boş uzlaştırma formunu indirmek için lütfen resmi veya alttaki linki tıklayınız. 

Teklif Formu İndir Boş

Uzlaşma Teklif Formu İndir (Boş)

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir