2021 Yılı İdari Yargı Harçları ve Gider Avansları

İdari Yargıda dava açarken veya davamızı istinaf, temyiz ederken yada yürütmenin durdurulması talep edilirken belli oranlarda harç yatırılması gerekmektedir. Yatırılması gerekli olan bu harçlar her yıl Harçlar Kanunu genel tebliği uyarınca yeniden değerlendirme oranında artmaktadır. Bu nedenle her yıl ödemeniz gereken maktu harçlar bir önceki veya bir sonraki yıla oranla farklılıklar yaşanmaktadır. 2021 yılında İlk Derece Mahkemeleri (Vergi Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri) İkinci Derece Mahkemeleri (Vergi Dava Daireleri, İdare Dava Daireleri) Temyiz Mahkemeleri (Danıştay) veya Anayasa Mahkemesine tarafından kullanılan gider avansları ve harçlarına ait liste 01/01/2021 tarihi itibariyle sitemizde paylaşılmıştır.

Liste 2
Liste 1

Yan tarafta İdari Yargı Harçları ve Gider Avansları listeleri paylaşılmıştır. Listeler Harçlar Kanunu Genel Tebliği dikkate alınarak yeniden değerlendirme oranı olan % 9,11 üzerinden değerlendirilerek hesaplanmıştır. Kolaylık sağlayacağını düşünerek listelerde 2020 yılı harçlar ile 2021 yılı harçları verilmiştir. Ayrıca 2020 yılından 2021 yılına değerlendirme oranı (%9,11) artış miktarları da ayrıca belirtilmiştir. Dikkat edilmesi gereken hususlar gider avanslarının değerlerinde farklılıklar olabileceğidir. Gider avansları tebligat ve posta masraflarının artışına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Liste 1 Liste 1’de sadece % 9,11 oranında artış miktarı eklenerek hesaplanmıştır. Bu sene geçmiş yıllardan farklı olarak daha basit ve daha anlaşılır ayrıca yargılama giderleri açısından daha güncelolarak düşündüğümüz Liste 2’yi de yayınlıyoruz. Liste 2, Sayın Yasin Bodur tarafından hazırlanarak yayınlanmak üzere sitemize gönderilmiştir. Kendisine emek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimizi borç biliyoruz. Listelerde görsel olarak sıkıntı yaşamamanız amacıyla PDF formatında ve JPEG formatı olmak üzere iki farklı formatta paylaşılmıştır. Listelerin PDF formatlarını sayfamızın sonundaki butonlar aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz Ayrıca genel tebliğe ulaşmak için lütfen aşağıdaki yönlendirme linkine tıklayınız.

Genel Tebliğ

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Tasarruf tedbirlerine uymamak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/A-c maddesi gereğince kamu görevlisi ‘kurumları tarafından uygulanmasına karar verilen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir