Vesayet Nedir

Bazı erginlerin ve velayet altında bulunmayan yaşı küçüklerin hukuki faydasının korunması amacıyla yetkili vesayet makamı tarafından kısıtlanmasıdır. Vesayet kişinin kendi talebi üzerine kurulabileceği gibi ilgili kurumların bildirimi üzerine reesen de vesayet makamı tarafından tesis edilebilir. Bu durumu örneklendirmek gerekirse şahıs hükümlü olması halinde kendi isteği aranmaksızın vasi atanması gerekir, kendisi cezaevinde iken birçok işlemini yapamayacaktır. Bu nedenle burada şahsa reesen vasi atanır. Ancak şahıs yaşlanmış veya herhangi bir rahatsızlık geçirmiş bu nedenle işlerini yürütemiyor ise bu durumda da şahıs kendi isteği ila vesayet altına alınabilir.

Hangi Hallerde Veseyet Atanması Gerekir ?

4271 sayılı kanun gereğince kişilerin vesayet altına alınması iki başlık altında incelenmiştir. Bunlardan ilki küçüklük diğeri ise kısıtlılık durumudur. Bu iki başlığı aşağıda incelenmiş olup, gerekli görülen yerlerde dilekçe örnekleri de paylaşılmıştır. Paylaşılan dilekçe örneklerini indirme linkine tıklayarak, indirme sayfamıza yönlendirilerek rahatlıkla  bilgisayarınıza indirerek üzerinde gerekli değişiklikleri ve düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Küçüklük

Kural olarak her küçüğün velayet altında olması gerekir, velayet altında olmayan küçüğün tespit edilmesi halinde Yaşı Küçük olan vesayet altına alınır. Velayet altında olmayan yaşı küçüklerin tespit edilmesi halinde tespit eden idareler, nüfus, noter veya mahkemeler durumu  vesayet makamı olan Sulh Hukuk Mahkemesine bildirmeleri gerekmektedir. Bu durumu örneklemek gerekirse yaşı küçüğün velilerinin vesayet altında olması durumu sayılabilir.

Kısıtlama

  • Akıl Hastalığı veya Zayıflığı Nedeniyle Kısıtlanma

Akıl Zayıflığı
Akıl Hastalığı

Akıl hastalığı veya Akıl zayıflığı olan kişilerin kısıtlanabilmeleri için,   kişinin   işlerini göremeyecek derecede hasta olması gerekir. Ayrıca kişi  kendini koruyamıyor ise kişinin korunması amacıyla veya   hayatını kendi başına idame ettiremiyorsa yada başkalarının güvenliği tehlikeye sokuyorsa bu durumlarda  akıl hastası veya akıl zayıflığı olan kişi ihbar üzerine yetkili Sulh Hukuk Mahkemesince kısıtlanır.  Yukarıda Akıl Hastalığı ve zayıflığı nedeniyle vesayet altına alınma talebini içerir dilekçe örnekleri paylaşılmıştır.  PDF formatında paylaşılan örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirip, üzerinde değişiklik yapmak için lütfen indirme sayfamıza gidiniz, indirme sayfamıza aşağıdaki butonu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilekçe İndirme Sayfası

  • Kötü Yönetim, Kötü Yaşam Tarzı Nedeniyle Kısıtlanma

Savurganlık
Bağımlı

Kişiler bazı dorumlarda, tercih etmiş oldukları yaşam nedeniyle ” sarhoşluk, kumar, gece hayatı vb.” kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu ailesini zor durumda düşürebilir. Kişinin kendini ve ailesini tercih etmiş oldukları kötü yaşam nedeniyle zor duruma düşürme   ihtimali olması halinde kişi, aileleri ve kendisinin korunması amacıyla  kasıtlanır. Yine kişiler yukarıda izah edildiği şekilde madde bağımlısı olmasa dahi savurganlık veya malvarlıklarını kötü yönetmeleri halinde kısıtlanabilirler. Ayrıca kişiler başkalarının güvenliğini tehlikeye sokmaları halinde de  Yetkili Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kısıtlanabilir. Yukarıda Bağımlılık ve savurganlık nedeniyle vesayet altına alınma taleplerini içerir dilekçe örnekleri paylaşılmıştır. PDF formatında paylaşılan örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirip, üzerinde değişiklik yapmak için lütfen indirme sayfamıza gidiniz, indirme sayfamıza aşağıdaki butonu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilekçe İndirme Sayfası

  • Hürriyeti Bağlayıcı Cezalar Nedeniyle Kısıtlanma

Bağımsız mahkemeler tarafından kişi ceza alması halinde ve cezasının kanun yolları tüketildiğinde karar kesinleşmiş sayılır. Bu durumda kişi hükümlü sayılır. Eğer şahıs biryıl veya daha fazla hürriyeti bağlayıcı hapis cezası almaları halinde ceza alan kişiye, karar kesinleştikten sonra vasi atanması gerekmektedir. Genellikle 1 yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı ceza ile cezalandırılan kişiler cezaevine alındıklarında cezaevi tarafından  hükümlü hakkında vasi atanması talebiyle Yetkili Sulh Hukuk Mahkemesine talepte bulunularak kısıtlanması sağlanır. Böylelikle hükümlünün resmi işlemleri vasisi tarafından takip edilerek mağdur olmasının önüne geçilmiş olunur.  Yukarıda da izah ettiğimiz gibi kişi cezaevine girdiği zaman genellikle cezaevi tarafından Yetkili Sulh Hukuk Mahkemesine vasi atanması talebinde bulunulur.PDF formatında paylaşılan örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirip, üzerinde değişiklik yapmak için lütfen indirme sayfamıza gidiniz, indirme sayfamıza aşağıdaki butonu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilekçe İndirme Sayfası

  • İstek Üzerine Kısıtlanma

Yaşlılık
Engelli

İlerleyen yaş, hastalık veya buna benzer nedenlerden dolayı kimi zaman kişiler daha önce kendilerinin gerkçekleştirmiş olduğu iş ve işlemleri  gerçekleştirmekte zorluk çekebilirler veya artık yapamayabilirler.  Bu gibi durumlarda kişi hukuki faydasının korunması, ve gerekli işlemlerin yürüyebilmesi için kendi isteği ile vasi atanmasını isteyebilir.  Kişilerin müracaatı üzerine yetkili Sulh Hukuk Mahkemesi talebi uygun görmesi halinde kişi kısıtlanarak kendisine bir vasi atanır.Yukarıda kişinin engelli olması hali ve yaşlılık nedeniyle vesayet altına alınma talebini içerir dilekçe örnekleri paylaşılmıştır. PDF formatında paylaşılan örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirip, üzerinde değişiklik yapmak için lütfen indirme sayfamıza gidiniz, indirme sayfamıza aşağıdaki butonu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilekçe İndirme Sayfası .

Vesayet Altındaki Kişi Oy Kullanabilir mi?

Vesayet makamı tarafından herhangi bir nedenle vesayet altına alınan yani kısıtlanan kişi oy kullanıp kullanamayacağı sıkça sorulan sorulardan biridir ? Çoğu zaman Yazılı ve görsel basında kısıtlıların (vasi) oy kullandırılmaya çalışıldığına ilişkin haberleri duymuşuzdur.  Çeşitli nedenlerle kişiler kısıtlana bilir, kişinin oy kullanıp kullanamayacağını tespit etmek için kısıtlanma gerekçesine bakmamız gerekir. Siyasi haklardan kısıtlı olanlar oy kullanamazlar. Örneğin Hürriyeti Bağlayıcı Bir Suç Nedeniyle muhkum olanlar, Akıl Hastalığı veya Akıl Zayıflığı nedeniyle kısıtlananlar oy kullanamazlar ancak, istek üzerine kısıtlananlar, kötü yönetim nedeniyle kısıtlananlar vb. oy kullanabilirler.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Tasarruf tedbirlerine uymamak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/A-c maddesi gereğince kamu görevlisi ‘kurumları tarafından uygulanmasına karar verilen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir