Adli Sicil Kaydının Silinmesi

SABIKA KAYDI, ADLİ SİCİL KAYDI NEDİR ?

Ceza Mahkemeleri tarafından yapılan yargılama neticesinde kişi suçlu görülür ise hakkında verilen kanun yollarına boşvurulmadan veya kanun yollarının tüketilmesinden (itiraz, istinaf veya temyiz) sonra kesinleşmesini müteakip kararı veren mahkemece karar gereğinin yerine getirilmesi üzere ilgili savcılığa teslim edilir. Cumhuriyet Başsavcılığı kararda yazılan cezanın infazını gerçekleştirir. Ayrıca Savcılık Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne Mahkeme tarafından verilen karar ve gerekli formları doldurarak gönderir. Genel Müdürlük Mahkeme tarafından verilen cezaları kaydedilir. Kaydedilen bu kayıtlara şahsa ilişkin kısımlara işlenir. İşlenen bu kayıda adli sicil kayıdı denir. Adli Sicil Kaydı halk arasında genellikle Sabıka Kaydı olarak bilinir. Kısaca şahsin gerçekleştirdiği fiile istinaden yapılan yargılama sonucunda verilen mahkumiyet kararının resmi kayıtlara işlenmesine Adli Sicil Kaydı veya Sabıka Kaydı denir.

SABIKA KAYDI, ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDINI NEREDEN ALABİLİRİM ?

Adli Sicil Kaydı halk arasında sabıka kaydını çeşitli nedenlerle kamu veya özel kurumlar tarafından istenilmektedir. Herhangi bir iş başvurusunda, Üniversiteye kayıt işlemlerinde, Öğrenci Yurtlarında, Kurslara kayıtlarda yada iş başvurusu hemen hemen ön koşul olarak sabıka kaydı istenmektedir. Peki Sabıka Kaydını Nerden Alabilirsiniz ? Sabıka kaydını almanın birçok yolu vardır. Bunlar e-devlet üzerinden alınan kayıtlar, Savcılıklardan alınan kayıtlar ve Kaymakamlıklardan alınan kayıtlar belli başlılarıdır.

Eğer elektronik imzanız, mobil imza, e-devlet şifreniz varsa e-devlet üzerinden sabıka kaydınızı kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca bu şifrelerden biri yoksa e-devlete girmenin bir yolu da internet bankacılığı, eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız yukarıdaki şifreleriniz olmasa dahi internet bankacılığı hesap ismi ve şifrelerinizle e devlete girerek sabıka kaydınızı alabilirsiniz. e-Devlet aracığıyla sabıkanızı almak istiyorsanız aşağıdaki buton ile www.Türkiye.gov.tr’nin adli sicil giriş sayfasına yönlendirileeceksiniz.

Sabıka Kaydının İstenmesi (JPEG)

Sabıka Kaydının İstenmesi (PDF)

Bazı durumlarda kamu kurumları ve özel kurumlar yukarıda anlattığımız şekilde çıktı yerine ıslak imzalı adli sicil kaydı “arşiv kaydı” yerine ıslak imzalı kayıtları isteyebilmektedirler. Kimi kurum ve kuruluşlar güvenlik açısından Savcılıklar tarafından verilen ve ıslak imzalı sabıka kayıtlarını kabul etmektedirler. Bu şekilde sabıka kaydı lazım ise size en yakın Adliye’yeden sabıka kaydını temin edebilirsiniz. Sabıka kaydını Adliyelerde Savcılık bünyesinde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ancak kimi küçük Adliyelerde Adli Sicil Müdürlükleri bulunmamaktadır. Adli Sicil Müdürlüğünün bulunmadığı yerlerde Adli Sicil Kaydına genellikle Savcılık personelinden bir memur görevlendirilmektedir. Bu nedenle eğer bulunduğunuz yerdeki Adliye küçük ve Adli Sicil Müdürlüğü yoksa Savcılıktan Sabıka Kaydını veren bölümü veya memuru öğrenebilirsiniz. Adliyede yapacağınız tüm işlerde olduğu gibi Adli Sicil Kaydının istenilmesinde de sizden buna ilişkin talep dilekçesi istenecektir. Bu nedenle adliyeye gitmeden önce dilekçe hazırlamanız sizin için faydası olacağı kanaatindeyiz. Eğer elinizde hazır bir dilekçe yok ise sitemiz tarafından hazırlanan dilekçe örneğini incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sitemiz tarafından üretilen dilekçeyi word formatında bilgisayarınıza indirerek üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilmek için lütfen yönlendirme linkimizi kullanınız.

H.A.G.B KARARININ DENETİM SÜRESİ SONUNDA DÜŞME KARARI VERİLMESİ

HAGB’ye Düşme Kararı Verilme Dilekçesi (JPEG)

HAGB’ye Düşme Kararı Verilme Dilekçesi (PDF)

Ceza Mahkemesi tarafından Sanığın üzerine atılı fiil nedeniyle verilecek ceza adli para cezası ise veya hapis cezası 2 yılı geçmiyor ise Mahkeme tarafından verilen ceza açıklanması geri bırakılabilir. Açıklanması geri bırakılan hüküm Mahkeme tarafından belirlenen denetim süresi içerisinde yine mahkeme tarafından belirlenen denetimlere uymadığı taktirde infaz edilmek üzere açılır. Ancak hükümlü belirlenen denetimlere uymuş ve denetim süresi doldurmuş ise 5271 sayılı kanunun 10 maddesi uyarınca verilen karar ortadan kaldırılarak düşme kararı verilir. Mahkeme tarafından hakkınızda verilen hüküm açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş ise ve denetim süresi bitmişse usulüne uygun bir dilekçe ile mahkemeye müracaat ederek H.A.G.B. (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) kararının düşürülmesini isteyebilirsiniz. H.A.G.B’nin ortadan kaldırılmasına ilişkin dilekçe mahkemeye ulaştığı taktirde mahkeme dosyayı inceleyerek şartların oluştuğuna kanat getirirse H.A.G.B hükmünü kaldırarak düşme kararı verecektir.

Eğer elinizde hazır bir dilekçe yok ise sitemiz tarafından hazırlanan dilekçe örneğini incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sitemiz tarafından üretilen dilekçeyi word formatında bilgisayarınıza indirerek üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilmek için lütfen yönlendirme linkimizi kullanınız.

ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDININ SİLİNMESİ

Arşiv Kaydının Silinmesi Dilekçesi (PDF)

Arşiv Kaydının Silinmesi Dilekçesi (JPEG)

Herhangi bir suç nedeniyle yapılan yargılama neticesinde  verilen karar kesinleşmesi halinde sicil kayıtlarına işlendiğini yukarıda yazmıştık. Peki oluşan bu kayıtlar nasıl silinir ? Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık, Ceza zamanaşımının dolması,
 Genel af Halinde Adli Sicil Kaydı, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır  Geçmiş yıllarda sabıka kaydının yani adli sicil kaydının silinmesi için talep dilekçesi ile müracaat gerekiyordu.  Ancak yapılan değişiklikler ile artık koşullar gerçekleşmesi halinde  Adli Sicil Kaydı yani sabıka kaydı otomatik olarak silinmektedir. Eğer silinme koşulları oluşan bir sabıkanız var ise ve bu otomatik silinmemiş ise bir dilekçe ile Genel Müdürlüğe başvurmanız yararınıza olacatır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Adli Sicil Kaydı yani Sabıka kaydı şartları oluştuğu taktirde otomatik olarak silinmektedir. Ancak Arşiv kayıtlarının silinmesi için  Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Arşiv Kaydı genel olarak  (yasaklanmış haklar yoksa) mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle silinme koşulları oluşmaktadır.  

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir