İddet Müddetini Kaldırmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?

İddet Müddeti Davasında Yetki

İddet müddetinin kaldırılması davalarında genel yetki kuralı gereğince yetkili Mahkemeler iddet müddetinin kaldırılması talep eden davacının ikamet adresi (yerleşim yeri adresi) Mahkemeleridir. 

İddet Müddeti Davasında Görev

İddet Müddetinin kaldırılması davalarına bakmaya görevli Mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi sıfatıyla bu davalara bakmaktadırlar.. 

İddet Müddetinin Kaldırılması Davasında Dava Açma Süresi Ne Kadardır ?

İddet müddetinin kaldırılmasını talep eden kadın, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün (10) ay içinde bu sürenin kaldırılmasını isteyebilir. Belirlenen bu sürenin geçmesinden sonra herhangi bir talebe gerek kalmaksızın kadın evlenebilir.  

Nasıl Müracaat Ederim ?

Yukarıdada bahsettiğimiz hususları özetlersek iddet müddetini kaldırmak istiyorsanız, ikamet ettiğiniz Aile Mahkemesine, (Eğer bulunduğunuz yerde aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine) usulüne uygun hazırlanmış ve imzalanmış Dava dilekçesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.  Sitemizde bulabileceğiniz dilekçe örneğini kendinize göre uyarlayarak hazırladığınız dilekçeyi, öncelikle havale ettirmeniz gerekmektedir. Havale Dilekçeyi sağ üst kısmına hakimin imzalamasıyla olur, ancak büyük yerleşim yerlerinde bu işlemleri Yazı İşleri Müdürleri veya Önbürolarda yapmaktadır.  Dilekçenizi havale ettirdikten sonra Mahkemeler veznesine giderek hesaplanan gider avansı ve harçları yatırmanız gerekmektedir.  Harç ve masrafları yatırdıktan sonra dilekçeyi mahkemeye sunmanız gerekmektedir. İlgili mahkemeye havaleli, harçları ve gider avanasları yatırılmış dilekçeyi sunmanız halinde işlemleriniz başlayacaktır. (Bazı yerlerde harçlar alındıktan sonra dilekçeyi size vermeyerek ilgili mahkemeye  kendileri gönderebilmektedirler.) İddet Müddetinin kaldırılması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve sitemiz tarafından hazırlanan dilekçeleri bilgisayarınıza indirebilmek için aşağıdaki yönlendirme sayfasından iddet müddetinin kaldırılması dilekçesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Karara Çıktıktan Sonra Keşinleştirme Nasıl Yapılır

Mahkeme hakkınızda karar verdikten sonra gerekçeli kararın kesinleşebilmesi için gerekçeli kararın tarafınıza tebliğ edilmesi gerekmektedir. (Bu aşamada işlemleri hızlandırmak için gerekçeli kararı Mahkeme kaleminde tebliğ alabilirsiniz. Gerekçeli kararı kalemde tebliğ almanız durumunda mahkeme tebligatı PTT kanalı ile postaya vermeyecek ve kanun yolları mahkemede tebliğ aldığınız gün işlemeye başlayacaktır.) Tebliğ aldığınız gerekçeli kararın en alt kısmında hangi kanun yoluna tabi olduğu ve ne kadar süre içerisinde kanun yollarına başvurulabileceği yazar. Kararın kesinleşmesi için Mahkemeler bu sürelerin geçmesini beklerler. Gerekçeli karar tarafınıza tebliğ olduktan sonra size bildirilen süre geçikten sonra karara karşı herhangi bir kanun yoluna (itiraz/istinaf/temyiz) başvurmamış ise karar kesinleşir. (Bu aşamada da eğer işlemlerinizi hızlandırmak istiyorsanız. Mahkemeye müracaat ederek karara karşı kanun yollarını kullanmayacağınızı ve kararın kesinleştirilmesini talep etmeniz halinde Mahkeme sizin için yukarıda anılan süreleri beklemeyecektir.

Yatırdığım Giderlerin Bana İadesi

Açmış olduğunuz dava bittikten sonra yani gerekçeli karar kesinleştikten sonra Mahkeme tarafından kullanılmayan gider avanslarını taraflara iade eder. Ancak dosyalarda genellikle şahısların iban numaraları olmadığı için Mahkemeler gider avansını iade edemezler. Kanun gereği Mahkemelerin dosyada kullanılmayan giderlerin kararın kesinleşmesinden sonra tarafa evde teslim olacak şekilde (PTT tarafından) iade etmesi veya bankadan havale etmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde yapılan iadelerde masrafların fazla çıkması ve paraların tarafa ulaşamaması durumunda sıkıntılar yaşanması nedeniyle iade yoluna gitmezler. Ancak dosyada kullanılmayan gider avanslarının iadesini istiyor iseniz basit bir dilekçe ile Mahkemeye müracaat etmeniz halinde çok kısa bir zamanda belirtmiş olduğunuzuz iban numarasına kullanılmayan miktar aktarılacaktır. Eğer kullanılmayan miktarı aynı gün almak istiyorsanız dilekçe ile müracaat etmeniz halinde aynı gün kullanılmayan avanslar tarafınıza iade edilecektir. Yatırdığınız giderleri almak için örnek dilekçemizin olduğu mahkeme gider avansının iadesi sayfamıza ulaşmak için yan taraftaki yönlendirme butonumuza tıklayınız. 

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Vasi Davası Açmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim

Vasi Davasında Yetkili Mahkeme Vesayet yani Vasi Davalarında yetkili Mahkeme, kısıtlının yerleşim yeri Mahkemesidir. Vasi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir