Tebligat Kanunun 21. Maddesine Göre Tebliğ

21 maddesine göre tebligat

Tebligat Kanunun 21. maddesine göre teblig iki başlığa ayrılmaktadır. Tebligat kanununda da iki fıkra halinde incelenen bu durumun ilki Tebligat memurunun gösterilen adreste tebligatı yapamaması veya adreste bulunanların tebligatı alamaması durumudur. Bu durumda tebligat memuru tebligat evrakını muhtara teslim eder ve ihbarnameyi de kapıya yapıştırır, ‘Eğer adreste kimse yok ise mümkün olması halinde bu durumda haber verilmesi için komşusuna, yöneticiye veya kapıcıya bildirir” bu durumda yapılan tebligat Tebligat Kanunun 21 maddesinin 1. fıkrasına göre yapılan tebligattır.

21 maddesine göre tebligat
21 maddesine göre tebligat (PDF)

İkinci durum ise tebligatın Mernis adresi (nüfus idaresine bildirilen) adres olması durumudur. Bu durumda tebliğ yapılacak kişinin adresi Mernis adresi; tebligat yapacak memur kişiye herhangi bir nedenle ulaşamazsa tebligat memuru tebligatı muhtara imza karşılığında teslim eder. İhbarnameyi de binanın kapısına yapıştırır. Bu şekilde yapılan tebliğatta Tebligat Kanunun 21 maddesinin 2 fıkrasına göre yapılan tebligattır. Tebligat Kanunun 21 maddesinin 2. fıkrasına göre yapılan tebligatlar açık mavi renkli tebliğ zarfları ile gönderilirler. (Tebligat Kanunun 21/2 maddesine göre çıkartılan tebliat ve teblig edilen tebligat örnekleri yukarıda PDF formatında ve JPEG formatında paylaşılmıştır.)

Tebligat yapılacak kişi mernis adresinde hiç oturmamış olsa dahi veya mernis adresinden sürekli olarak ayrılmış olsa dahi 21/2 göre tebligat yapılır.


Tebligat kanunun 21 maddesinin 1. ve 2. fıkralarına göre yapılan her iki tebligatta kapıya yapıştırılma tarihi tebliğ tarihi sayılır. Tebligat Kanunun 21/1 maddesine göre tebligatı genellikle PTT memurları tarafından yapılan işlem sonucu oluşmasına rağmen, Tebligat Kanunun 21/2 maddesi, kazai merci tarafından tebligat yapılacak kişinin mernis adresine tebligat çıkartmasıyla oluşur.


Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Tasarruf tedbirlerine uymamak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/A-c maddesi gereğince kamu görevlisi ‘kurumları tarafından uygulanmasına karar verilen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir