Mazeret Dilekçesi

Mazeret dielkçesi örnekleri

Ceza Mahkemelerinde açılmış olan bir davada yada, sizin veya bir başkasının sizin aleyhinize açmış olduğu bir davada taraf sıfatınız var ise Mahkeme sizin beyanlarınızı tespit amacıyla sizi mahkemeye çağırabilir. Genel yapısı ile bilinmesi gereklidir ki, mahkeme dosyalarında olmasanız dahi Mahkeme sizi dinlemek için bilginize veya görgünüze başvurmak için çağırabilir. Mahkemeler bilgi ve görgüsünü, savunma veya şikayetlerini tespit edeceği kişileri Mahkemeye davet etmek için tebligat kullanmaktadır. Usulüne uygun tebliğat tarafınıza tebliğ olduğu taktirde, tebliğat evrakının üzerinde yazılı olan gün ve saatte Mahkemede hazır olmanız gerekmektedir.

Ceza Mahkemesi 2
Ceza Mahkemesi 1
Hukuk Mahkemesi 2
Hukuk Mahkemesi 1

Eğer usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya katılmaz iseniz Mahkeme davete içap etmeyen taraf için zor kullanabilir. (Bu duruma Ceza Mahkemelerinden örnek vermek gerekirse Mahkeme sizi tanık sıfatı ile çağırıyor ise ve siz usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya katılmaz iseniz Mahkeme sizi adresinizden kolluk marifetiyle (polis veya Jandarma) Mahkemede duruşma gün ve saatte hazır olmanızı sağlayabilecektir. Ayrıca mahkeme size ulaşamadığı taktirde size yakalama emri çakırtma yoluna gidebilecektir. Ayrıca kamunun katlandığı gider size yükletilebilecektir. )

Peki duruşmanız olduğu gün herhangi bir işiniz olamaz mı, günümüz Türkiyesinde bu soruya hayır demek imkansızdır. Bu nedenle eğer mahkeme sizi Mahkemeye davet etmiş ise anılan gün ve saatte herhangi bir nedenle geçerli bir mazeretiniz var ise bu mazereti Mahkemeye usulüne uygun yazılmış bir dilekçe bildirmeniz gerekmektedir. Usulüne uygun mazeretinizi Mahkeme kabul ettiği taktirde, mahkeme tarafından belirlenecek olan yeni gün ve saatte duruşmaya katılabilirsiniz.

Faydası olabileceğini düşünerek sizler için Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemeleri için mazeret dilekçe örneklerini PDF formatında paylaştık. ayrıca paylaşılan dilekçeleri bilgisayarınıza word formatında indirip üzerinde gerekli değişiklikleri yapıp kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz dilekçeyi aşağıdaki linkleri tıklayarak rahatlıkla bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir