Mahkeme Gider Avansının İadesi

Hukuk ve İdare Mahkemelerde dava açıldığınız taktirde Mahkeme tarafından kullanılmak üzere bir miktar para (Gider Avansı) mahkemeler veznesinde muhafaza altına alınır. Mahkeme muhafaza altına alınmış olan bu miktar ile yargılama aşamasında karşılaştığı giderleri karşılar.

Gider Avansı İadesi dilekçesi (JPG)
Gider Avansının İadesi Dilekçesi PDF

Bazı durumlarda Mahkemece muhafaza altına alınmış olan miktarlar azalması halinde taraflardan yeniden gider avansı yatırılması istenebilir. Yatırılan bu miktarlar çoğu zaman yapılan yargılama neticesinde kullanılmayarak artabilmektedir.

Bazı durumlarda ise Mahkeme bilirkişi incelemesi için veya keşif yapılmasına karar vererek taraftan bu giderlerini tahsil edebilir. Ancak Mahkeme daha sonra bu kararından (keşif yapılmasından veya bilirkişi incelemesinden vazgeçebilir) bu durumda dosyada yatırılan miktar Mahkemeler veznesinde bekletilir.

Eğer Mahkeme keşif veya bilirkişi incelemesine karar vermiş ve bu kararından vazgeçmiş ise tarafların bu incelemeler için yatırdıkları miktarları Mahkemeden talep etmeleri halinde Mahkeme uygun görürse gün beklenmeksizin ödenebilir. Mahkeme dosyanızda bu şekilde yatırdığınız miktar var ise usulüne uygun bir dilekçe ile müracaat ederek dosyanın karara çıkmasını beklemeden yatırmış olduğunuz keşif avansının, bilirkişi ücretinin iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Mahkeme dosyası karara çıktıktan sonra (kesinleştikten ) Mahkeme tarafından kullanılmayan ve dosyada bulunan tüm giderleri Mahkemeden talep ederek tarafınıza ödenmesini isteyebilirsiniz.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz gider avansı iadesi dilekçe örneği ve benzerleri aşağıda paylaşılmıştır. Örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirerek word formatında kullanabilirsiniz.

Mahkeme Gider Avansı Dilekçesi İndir

Keşif, Bilirkişi Ücretinin İadesi Dilekçesi İndir

Yönetici admin

Merhaba, ben Öncay, dilekceindir.com'un kurucusuyum, siteyi kurarken temel amacım, herkesin anlayabileceği sade bir site hazırlamaktı. Okumak istediğiniz yazıların veya indirmek istediği belgeleri rahatlıkla ulaşabilmenizi ve birkaç tıkla halletmenizi hedefledim. Umarım amacıma ulaşmışımdır. İyi çalışmalar diliyorum.

İlginizi çekebilir

Kira Bedelinin Tespiti Dilekcesi İndir

Kiraya veren ve kiralayan kiralanan gayrimenkulu herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın serbestçe belirleyebilir ve bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir